Sestavení účetní závěrky není jen povinná administrativní formalita. Účetní závěrka může představovat významný impuls ke strategickému přehodnocení firemní struktury a nastavení dalšího směřování vaší společnosti. Účetní závěrka je také základ pro přípravu přeměny společnosti.

Proč právě účetní závěrka?

Účetní závěrka poskytuje detailní data, která vám umožní přesně vyhodnotit výkonnost jednotlivých částí a aktivit společnosti. Ukazuje, které části generují zisk, kde se skrývá růstový potenciál, a které segmenty naopak stagnují nebo dokonce dlouhodobě ztrácejí.

Pokud účetní závěrku vnímáte pouze jako každoroční rutinní záležitost, uniká vám příležitost vaši společnost transformovat a výrazně zvýšit její ekonomickou efektivitu a hodnotu. Jedním z nástrojů takové transformace může být přeměna podle Zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, ať už je to například:

  • fúze společností,
  • rozdělení společnosti,
  • převod jmění společnosti na jejího společníka,
  • změna právní formy společnosti (například z s.r.o. na akciovou společnost).
Účetní závěrka jako výchozí bod přeměny společnosti

Řádná účetní závěrka za skončené účetní období roku 2024 sestavená k 31. 12. 2024 je ideální základ pro provedení přeměny společnosti během roku 2025.

Stanovení účetního rozhodného dne přeměny (vyvolá účinnost přeměny z hlediska účetního) zpětně na 1. 1. 2025 vám umožní využít tuto již hotovou závěrku za rok 2024 jako tzv. konečnou účetní závěrku předepsanou pro účely takové přeměny (fúze, rozdělení, převodu jmění na společníka). Bez nutnosti sestavovat další závěrku jako mimořádnou k jinému datu v průběhu roku. To vede k časové i finanční úspoře a výrazně usnadňuje celý proces přeměny.

Podobně je výhodné stanovit den, k němuž byl vyhotoven projekt změny právní formy společnosti, na 31. 12. 2024 a i zde použít řádnou účetní závěrku za rok 2024 jako základ této přeměny.

Pokud daný typ přeměny vyžaduje ocenění jmění (např. fúze splynutím s.r.o. nebo a.s., rozdělení se vznikem nové společnosti, změna právní formy na s.r.o. nebo a.s.), tak při vhodném nastavení rozhodného dne přeměny (resp. dne, k němuž byl vyhotoven projekt změny právní formy) bude tato účetní závěrka za rok 2024 současně podkladem pro cenění jmění a ocenění znalec provede ke dni zpracování této závěrky, tj. k 31. 12. 2024.

Proč je dobré načasování klíčem k úspěchu?

Správné načasování přeměny – vhodné stanovení účetního rozhodného dne, data vyhotovení projektu přeměny, schválení přeměny a dne právní účinnosti zápisu přeměny do obchodního rejstříku – je strategickým rozhodnutím s dalekosáhlými ekonomickými a právními důsledky:

  • Účetní provedení – Nevhodné načasování může ztížit práci účetním, zkomplikovat zachycení účetních operací a mít další negativní účetní dopady. Některé v účetní závěrce vykázané údaje (jako výše vlastního kapitálu či ztráty) mohou zásadně ovlivnit či v krajním případě i znemožnit uskutečnění přeměny v daném čase.
  • Ekonomická efektivita – Dobrou volbou lze dosáhnout snížení nákladů na samotné provedení přeměny, úspory provozních nákladů, vhodného nastavení cash-flow a přesunu zdrojů tam, kde a kdy jsou nejvíce potřebné a kde přinesou největší přidanou hodnotu.
  • Daňová optimálnost – Správným načasováním lze minimalizovat daňová rizika a dopady.
  • Strategická příprava na budoucnost – Včasná přeměna pomůže společnost připravit na blížící se vstup investora, prodej společnosti nebo generační výměnu, diverzifikovat očekávaná rizika z podnikání a ochránit určitý majetek.
Kdy začít s přípravou přeměny?

Typický proces přeměny společnosti trvá od 3 do 6 měsíců.

Pokud je účetním obdobím vaší společnosti kalendářní rok a chcete využít účetní závěrku za rok 2024 a rozhodný den přeměny stanovit na 1. 1. 2025, je první polovina roku 2025 ideální čas zahájit kroky vedoucí k přeměně. Optimální většinou je, aby přeměna byla do obchodního rejstříku zapsána a nastaly její právní účinky v rámci téhož účetního období (kalendářního roku). Od rozhodného dne 1. 1. 2025 sice budete mít podle Zákona o přeměnách 12 měsíců na podání návrhu na zápis přeměny do obchodního rejstříku, ale čím dříve začnete po dokončení závěrky, tím kratší celý proces přeměny bude.

U změny právní formy jste limitováni tím, že změna právní formy musí být předepsaným způsobem schválena prakticky do 6 měsíců ode dne, k němuž byl vyhotoven projekt změny právní formy společnosti.

Kdy má smysl uvažovat o přeměně?

Například když:

  • Uvažujete o vstupu investora.
  • Plánujete prodej společnosti nebo její části, generační výměnu vlastníků nebo expanzi.
  • Chcete oddělit rizikovou nebo ztrátovou část podnikání.
  • Potřebujete efektivnější strukturu nebo změnu právní formy vaší společnosti.
  • Uvažujete o vytvoření nové nebo přeskupení současné holdingové struktury více vašich společností.
Zajímá vás, zda je přeměna společnosti řešení i pro vás?

Ozvěte se – rádi s vámi prodiskutujeme vaši situaci.

Nepodceňujte význam správného načasování. Využijte možnost detailní konzultace se zkušenými advokáty z naší kanceláře a se spolupracujícími účetními a daňovými specialisty z Kreston A&CE.